Aktualności

poniedziałek, 22 Luty 2021

Zmarł dr n. hum. Kazimierz Szczerba

Z głębokim smutkiem zawiadamiam, że w dniu dzisiejszym zmarł nasz kolega / serdeczny przyjaciel oraz jeden z pierwszych założycieli PTT i członek ZG – dr n. hum. Kazimierz Szczerba, wybitny specjalista w zakresie psychologii i seksuologii klinicznej.

Żegnaj przyjacielu – cześć Twojej pamięci!

W imieniu społeczności i ZG PTT
Bassam Aouil

Miło mi poinformować, że wniosek naszej koleżanki mgr ped. Kingi Świderskiej o nadanie Certyfikat doradcy Online został pozytywnie zaopiniowany przez Komisji Rekomendacyjnej ds. Certyfikatów Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego i przegłosowany przez ZG PTT. Certyfikat ten potwierdza kompetencje do tworzenia i wdrażania indywidualnych lub grupowych programów terapeutycznych za pomocą Internetu.

Pani Kinga posiada wiedzę, umiejętności i wystarczające doświadczenie, pozwalające na opracowanie oraz kierowanie postępowaniem doradczym, terapeutycznym i profilaktycznym wobec osób potrzebujących takiej pomocy a także ich otoczenia – za pośrednictwem Internetu i jego instrumentów. Serdecznie gratuluję w imieniu ZG PTT i zachęcam naszych członków do starania się o naszych Certyfikatów.

Bassam Aouil – Prezes ZG PTT

Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa terapeutycznego ogłaszamy nabór tekstów do recenzowanej monografii naukowej wieloautorskiej, która ukaże się najpóźniej wiosną 2021 roku.

W imieniu redaktorów zachęcam Autorki i Autorów, zarówno praktyków, jak i badaczy do przesyłania tekstów związanych z tą problematyką w terminie do końca stycznia 2021r.

Adres do korespondencji: prezes@ptt-terapia.pl

Tekst powinien mieć nie więcej niż 24 tysięcy znaków (z przypisami i listą prac cytowanych) i być dostosowany do standardów cytowania/przypisów. Prosimy o dołączenie biogramu naukowego (500-700 znaków ze spacjami), afiliacji, listy prac cytowanych i abstraktu w języku polskim i angielskim ze słowami kluczowymi.

Uwaga: nie wszystkie teksty muszą mieć charakter naukowy, jesteśmy zainteresowani także esejami – takie teksty nie będą poddane procesowi recenzowania naukowego, ale ocenione przez redakcję.

W imieniu redaktorów

Bassam Aouil – Prezes ZG PTT

 

Jako społeczność terapeutów pracujących bezpośrednio i na co dzień z tragedią i cierpieniem ludzkim, z ogromnym oburzeniem i smutkiem przyjęliśmy wczorajszy wyrok TK, bo trudno to nazwać inaczej.

Stało się wczoraj według nas coś bardzo złego. Utraciliśmy kruchy i bardzo trudno wypracowany kompromis na rzecz okrutnych i nieludzkich praktyk, wprowadzonych pod płaszczykiem najwyższych wartości. Ta decyzja przyniesie wiele ludzkich dramatów, bólu, łez i krwi.

Przymus urodzenia w tak szczególnych przypadkach nie uszlachetni rodziców, nie pomoże przeżyć im żałoby ani pogodzić się z utratą. Odebranie prawa do podjęcia tej niezwykle trudnej decyzji jest okrucieństwem i podłością.

Wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec decyzji TK i pełną solidarność w walce o prawo wyboru dla kobiet i mężczyzn, którzy towarzyszą swoim partnerkom w tych strasznych chwilach.

 

poniedziałek, 26 Październik 2020

Sprawa profesora UAM Lechosława Gapika

Szanowni Członkowie Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego – uprzejmie proszę o zapoznanie się z następującą informacją:

W roku 2010 opinia publiczna została zaskoczona doniesieniami medialnymi na temat metody terapii psychologicznej stosowanej przez prof. UAM Lechosława Gapika w jego prywatnym Gabinecie  Psychoterapii. Terapii tej przypisano cechy molestowania seksualnego, co znalazło swój dalszy ciąg w postępowaniu prokuratorskim oraz sądowym zakończonym wyrokiem czterech lat bezwzględnego  pozbawienia wolności oraz sześcioletnim zakazem prowadzenia działalności psychoterapeutycznej i seksuologicznej. Wyrok ten został odbyty w całości i obecnie prof. Gapik od ponad dwóch lat jest na wolności… – jest to fragment wprowadzenia prof. Stanisława Sierpowskiego do artykułu opublikowanego w ROCZNIKU LESZCZYŃSKIM, t. 20, 2020, s. 267–285 będącego skróconą wersją rozmowy zatytułowanej PSYCHOLOG ZA KRATAMI. Pełna wersja tego tekstu jest obecnie dostępna na mojej stronie internetowej https://feniks2018.pl/publikacje.html.

Wyrażając zgodę na publikację mojej rozmowy przeprowadzonej z prof. Stanisławem Sierpowskim, przewodniczącym Rady Redakcyjnej ROCZNIKA LESZCZYŃSKIEGO, kierowałem się chęcią upowszechnienia prawdy o zaistniałych faktach, uprzednio nader często opisywanych i komentowanych z ich wyrazistą nieznajomością. Ponadto, z obecnej perspektywy uważam, że były to wydarzenia skłaniające do szerszej refleksji nad wieloma psychologicznymi, prawnymi i penitencjarnymi aspektami przedmiotowej sprawy. Z wydania drukiem pełnej wersji tej rozmowy (w formie oddzielnej broszury) zrezygnowaliśmy jednak ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii. Dlatego, jeśli Szanowni Państwo uznacie to za stosowne proszę udostępnić przesłany link osobom potencjalnie zainteresowanym tym tematem.

Z poważaniem
Dr hab. Lechosław Gapik
(Założyciel i Prezes PTT w latach 2005 – 2011)

 

Strona 1 z 161234510...Ostatnia »